YÖNETİM KURULU BAŞKANI’NDAN MESAJ

Türk Ekonomisinin önde gelen Gruplarından olan Toprak Grubu’nun bundan yıllar önce temellerini attığım zaman benimsemiş olduğum ilkelerin ne kadar yerinde ve doğru olduğunu bugün daha açık ve berrak bir şekilde görmekteyim. En üst düzeydeki üretim ve hizmet standardı, yaratıcılık, iyiyi koruma ve gelişmeyi sürekli kılma konusunda ısrarlı ve ödün vermez yaklaşım bizleri bu günlere getirmiş, yarınların rehberi olmuştur. Farklı alanlara yayıldık, genişledik, ürünlerimizi çok çeşitlendirdik.

Yer ve duvar karoları üretiyoruz. Ülkemizin bu konuda bir dünya devi olduğunu görmekten bizler de mutluluk ve haklı bir gurur duymaktayız. Karoda ülkemizin ikinci büyük kapasitesini oluşturduk. Ebat, renk ve desen itibarı ile yer ve duvar karosu olarak 1700 adet çeşit üretilmektedir. Buna rağmen, üretim sorunlarının satış ve müşteri mutluluğu gibi kavramların gerisine düştüğü görülmektedir. Seramik sağlık gereçlerinde sürekli en üst kaliteyi korumaya çalışıyoruz. Piyasada kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Bununla beraber, kapasitemizi katlamanın son hazırlıklarını tamamladık. Seramik alanındaki ürün yelpazemizi, kendi ürünümüz olan granitle zenginleştireceğiz. Bu konudaki yatırımımızın meyvelerini yakında toplayabileceğiz.

Kaplama malzemeleri alanında doğal malzemelere de yer vererek, örnek bir ortaklık ile Güneydoğu Anadolumuzun doğal mermer yataklarını ekonomiye kazandırmanın mutluluğunu yaşamaktayız.

Kağıt üretimi alanında yazı tabı kağıdı konusundaki birikimlerimizi son dönemde kuşe kağıt ile zenginleştirmiş bulunmaktayız.

Temizlik kağıdı konusu, ülkemizin artan refah düzeyine koşut olarak yerli-yabancı pek çok girişimcinin ilgi odağı haline gelmiştir. Toprak olarak bu sektörde de yeniliklerin öncüsü olacağız. Çocuk bezi, hijyenik bağ ve polyester iplik konusu en genç sanayimizi oluşturmaktadır. İlk kademe yatırımı bitmeden, tevsi yatırımlarına girişilmiştir. Teknoloji yoğun bu sektördeki aşırı rekabet, ürün kalite ve standardını oldukça yukarılara çekmiştir. Bu durum tüketici açısından çok sevindirici olduğu gibi bu güzel gelişmede pay sahibi olduğumuzu düşünmek bizleri sevindirmektedir.

İlaç sektöründeki emekleme çağımızı geride bırakmış bulunmaktayız. Yerli ilaç sanayiinin gurur veren temsilcisi olarak, örnek gelişmemizi sürdüreceğiz.

Toplumumuzu yıllar boyu istismar eden, kapalı ekonominin koruganları arkasına saklanan tekelci üretim anlayışı ile tekellerin yavaş yavaş yıkılmasından pek mutlu olmasa da, sonunda bu güzel gelişmeler yurttaşlarımızın, tüketicinin yararına olmuştur. Bu durum beni çok mutlu etmektedir.

Diğer faaliyet alanlarımıza gelince cam yünü sektöründe sağlıklı gelişmemizi sürdürmekteyiz. Demirdöküm sektöründe yaşanan zorluklara rağmen, gerek döküm radyatör ve banyo küveti ve gerekse otomotiv parçası üretiminde sağlıklı ilişkiler kurulmaktadır. Yeni ürünlerimizden akrilik küvet ve diğer akrilik ürünlerimiz piyasada hakettikleri yeri almıştır. Türk tüketicisinin tercihleri doğrultusunda gelişmesini sürdürmektedir.

Tüm bu olumlu gelişmelerin kökeninde çalışanlarımızın alın teri ve özverisi yanında işinin sahibi, her biri kendi alanında birer otorite olan yönetici kadromuzun bilgi ve deneyim birikimi yatmaktadır. Sanayi, ticaret, hizmet sektöründeki faaliyetlerimizi son yıllarda sosyal alandaki okul, hastahane, çocuk yurdu, huzurevi gibi yatırımlarımız ile orta ve yüksek öğrenimdeki bursiyer öğrencilerimizle bir başka şekilde zenginleştirmiş bulunmaktayız. Bu gelişmelerden çocuksu bir haz duymaktayız.

Bu günlere gelmemize katkıda bulunan herkese, işçilerimize, çalışanlarımıza, yöneticilerimize, bayilerimize ve bizlere her türlü koşulda ayakta durma gücü veren saygıdeğer müşterilerimize şükranlarımı sunarım.

Saygılarımla
Halis Toprak 
Toprak Holding A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı