Sosyal ve Kültürel Faaliyetler

 

Toprak Holding, Türkiye’de pek çok sektörde ön sıralarda yer alan, pek çok sektörde liderliği hedefleyen bir gruptur. 

Ancak, Toprak Holding’i sadece bir “Sanayi Grubu” olarak görmek yeterli değildir.
Toprak Grubu insan yaşamında kültürün, sanatın ve eğitimin önemini bilerek, bu alanlarda da girişimlerde bulunmaktadır.

Dünyamıza ve insana yaşamın değerini öğreten, hatırlatan ve yeni değerler oluşmasında en önemli rolü oynayan “ Sanat, Kültür ve Eğitim “ alanında Toprak Holding 1991 yılından itibaren yer almaktadır.

1991′ de İstanbul’da, 1995′ de Ankara’da açtığı sanat galerileri ile Türkiye’nin sanat haritasına katkıda bulunmaktadır.

“Sanata Saygı” ilkesiyle, sanat sevgisini yaygınlaştırmak amacıyla açtığı sergiler kısa sürede Toprak Holding’in ciddi ve tutarlı çizgisini herkese kanıtlamıştır. Bu faaliyetlerde hiçbir menfaat gözetmeksizin hizmet verilmekte ve sanatçıya en üstün değerle yaklaşılmaktadır.
Ölmüş sanatçıları anma sergileri Elif Naci, Hamit Görele, Selime Işıtan, Ercüment Kalmık, Abidin Elderoğlu, İhsan Cemal Karaburçak, Edip Hakkı Köseoğlu gibi..

Bir ay süreyle devam eden sergi faaliyetlerimizde karma sergilere yer verirken, kişisel sergilerimize de 1991-1999 sezonlarında açtığımız, Zeki Kıral, Yaşar Çallı, Kainat Barkan Pajonk, Jale Yılmabaşar, Mine Arasan, Ayhan Türker, Erdinç Bakla, Haluk Tezonar, Kenan Yontaç, Ertuğrul Ateş, Kristin Saleri sergileri örnek gösterilebilir..

 

Bu arada her sezon açılan sanat fuarlarında da teşhir ettiğimiz standlarda sanatı ve sanatçıyı en güzel şekliyle sergiledik.

Toprak Sanat Galerisi, H.Toprak Holding’in Beşiktaş’ta  (Ihlamur’dan Barbaros Caddesine, Yıldız’ a bağlanan) Yıldız Caddesi üzerindeki Toprak Center binalarının giriş katında, 220 m2 ‘lik bir alana sahip olan bu modern galerinin aydınlatması da özel olarak yapıldı. Geniş alan, yapıtların sergilenmesini ve izlenmesini kolaylaştırıyor.

Bu çalışmalar, bundan böyle de yeni sergilerle sürecektir. Galerilerdeki programlı sergilerin yanı sıra sosyal amaçlı sergiler de düzenlenmektedir. Büyük ilgi gören bu sergiler, 
Toprak Holding’in bakış açısını, insana, sosyal yaşama katkısını farklı bir boyuttan yansıtmaktadır 
.

Erzincan Depremzedelerine Yardım sergisi, Lösemili Çocuklar sergisi, Sokak Çocuklarına Yardım sergisi, Umut Vakfı Bireysel Silahlanmaya Hayır sergisi, Toplum Hizmetleri Vakfı sergisi.

Ayrıca, eğitime katkı olarak düzenlenen Anadolu Üniversitesi Seramik Bölümü, Bahçeşehir Koleji, Yüzyıl Işıl Koleji, İfsak Fotoğraf Günleri Sergisi kültür alanında öncü çalışmalar olarak görülmüştür.

Tüm bu çalışmalar, Toprak Holding’in insanımıza ve dünyaya duyarlı yönünü anlatırken, Toprak Grubu’na da ayrı bir sevinç ve gurur vermektedir.