SANAYİ GRUBU

Toprak Demirdöküm Fabrikası


TOPRAK Demirdöküm fabrikası 1987 yılında kuruluşuyla birlikte, Türkiye Döküm sektörünün önde gelen dökümhaneleri arasında ilk sıralara yerleşmiştir.36.000 m2’si kapalı olmak üzere , toplam 362.000 m2 alan üzerinde üç üretim hattıyla faaliyet göstermektedir.

 

65.000 ton/yıl ergitme kapasitesiyle inşaat sektörüne gri dökme demirden mamul radyatörler, emayeli döküm banyo küvetleri, otomotiv sektörüne gri/sfero dökme demirden fren sistemleri , motor ve silindir kafaları , hidrolik parçalar gibi bir çok alanda hizmet vermektedir. Uluslararası EN GJL/GJS , NF A32-101/201 , ASTM , SAE , JIS gibi standartlara uyumlu döküm yapılmaktadır. Ayrıca istenen mekanik özelliklere göre özel alaşımlı (Cu,Ni,Cr,Sn,Mo gibi) parça üretilmektedir.

 

Dökümhane yüksek teknoloji makine ve teçhizatla donatılmış olup TS EN ISO 9001:2000 ve ISO TS 16949:2002 Kalite Sistem Belgelerine sahiptir. Üretilen radyatör ve banyo küvetleri TSE belgeli olup, otomotiv ve diğer parça üretimleri için KIWA, RWTÜV (97/23/EC), DIN CERTCO, GHOST, DB (Deutsche Bahn) gibi yurt dışı standart belgeleri mevcuttur.

Müşterilerimizin ihtiyaçlarını anlamak ve karşılık verebilmek, bunu yaparken de fabrikamızda ürünlerimizi geliştirmek ve teknolojimizi yenilemek şirket stratejimizin en temel unsurudur.

 

Toprak Demirdöküm üretiminin % 95’ini ihraç etmektedir. İhracat yapılan firmalar arasında otomotiv sektörünün devleri arasında yer alan VOLVO, MERCEDES, RENAULT, FIAT, MAN gibi firmalar ile birlikte, tüm Avrupa’daki raylı taşıma araçlarının fren sistemlerini üreten konusunda tanınmış firmalar da bulunmaktadır. Bunun yanında Eskişehir’de halen sürdürülen ESTRAM projesi kapsamındaki tramvayların fren diskleri de şirketimiz tarafından dökülmektedir.

Türk döküm sanayiinin gelişmesinde, yurt dışında tanıtılmasında büyük pay sahibi olan şirketimizin hedefi, “Müşterilerimizin istediği standartlarda en kaliteli ürünün üretimi ve doğru zamanda doğru sayıda müşteriye ulaştırılmasıdır.”